TARİH ÖNCESİ DÖNEMLERDE ÇANAKKALE Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumundaki Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemden, tarihi çağların başlangıcına kadar, önemli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Binyıllar boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış olması, mimarisinde ve günlük yaşamda oluşturduğu çok renkli mirasın farklı izlerini göstermektedir.

Karayolu

Karayolu İlin toplam karayolu uzunluğu 1.065 km. olup, bunun 513 km.si devlet yolu, 552 km.si il yoludur. İl yollarının % 98’i asfalt, devlet yollarının % 97’si tümü asfalttır. İl’de yolu olmayan köy yoktur. 3.470 km. köy yolu ağının 2.268 km.si (% 65) asfalt, 1.057 km.si (% 31) stabilize, 145 km.si (% 5) tesviye yoldur. İl çapında 1. derece köy yolu toplam 2.288 Km olup, bunun % 85′i asfalttır.
Denizyolu
Denizyolu ulaşımı Çanakkale-Eceabat, Lapseki-Gelibolu, Çanakkale-Kabatepe-Gökçeada, Bozcaada-Yükyeri, Çanakkale-Gökçeada, Çanakkale-Bozcaada, Kepez-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir arasında karşılıklı feribot seferleri ile GESTAŞ tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Bozcaada ve Gökçeada’ya Çanakkale’den hızlı feribot seferleri yapılmaktadır.
Çanakkale Merkez, Eceabat, Gelibolu, Lapseki, Ezine-Geyikli Yükyeri, Bozcada, Gökçeada, Çardak ve Kabatepe’de iskeleler bulunmaktadır. Ayrıca Çanakkale Kepez Limanı ile Ezine’de Akçansa Çimento Fabrikasına, Biga’da İçdaş’a ait liman bulunmaktadır.
Havayolu
İl Merkezinde 1.800×30 boyutlarında bir havaalanı mevcuttur. Çanakkale Havalimanında Pist Uzatılması ve Genişletilmesi çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca Gökçeada’da askeri ve insani yardım amaçlı olmak üzere iki havaalanı bulunmaktadır.


Assos, Eski Anadolu'nun batısında, Troas bölgesinin güney kıyısında, 238 metre yüksekliktebirbazalt tepesi üzerine kurulmuş, Çanakkale'nin 87 km güneyinde Ayvacık İlçesine bağlı antik kalıntılarla dolu tarihi ve turistik bir beldedir. Yer yer yüksekliği 20 metreye ulaşan il 12 değişik kapının yer aldığı yaklaşık 3200 metrelik surlarla çevrilmiştir Assos, Lesvos (Midilli) adasındaki Meyhymna şehrinden gelen Aioller tarafından kurulmuştur. Assos'un önemi, özellikle Alexandrıa Troas'tan Adramytteion'a oradan da Bergama'ya kadar giden yola hakim olmasıdır. M.Ö. 6:yüzyılda Athena Tapınağı inşa edilmiştir. Denize doğru inildikçe, agoralar, Gymnasium ve Tiyatro binası bulunmaktadır. Assos Soktates'in yaşadığı ve tarihte ilk felsefe okulunun kurulduğu yerdir.

Karayolu Çanakkale İli Anadolu yarımadasının kuzeybatısında, 39 derece 27’ – 40 derece 45’ kuzey enlemleri ile 25 derece 40’ – 27 derece 30’ doğu boylamları arasında yer alır. 9.933 km² alan kaplayan topraklarının büyük bir bölümü Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde, Edremit körfezi kıyısındaki küçük bir bölümü de Ege Bölgesi’nin sınırları içinde yer almakatdır. Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayıran ve kendi adıyla anılan boğazın kıyısında kurulan kent, Türkiye’nin kuzeybatısında, Trakya’da Gelibolu yarımadası, Anadolu’da Biga yarımadası toprakları üzerinde yer almaktadır. 60.2 kilometre kıyı uzunluğuna sahip, Anadolu’nun en batı noktası olan Bababurnu ile Türkiye’nin en batı noktası Gökçeada’daki İnce Burun, sınırları içindedir. Çanakkale’nin Anadolu toprakları, antik dönemde Troas olarak adlandırılan Biga Yarımadası’nı kapsamaktaydı. Kazdağı 1767 metre ile en yüksek dağı'dır. Çanakkale’nin merkez ilçe dışında 11 ilçesi: Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice’dir. Merkez İlçe’den sonra en büyük ilçesi Biga, en küçük ilçesi ise hiç köyü olmayan Bozcaada'dır.

Çanakkale il sınırları içinde 565 Köy, 21 Belde ve 34 Belediye teşkilatı bulunmaktadır. Topraklarının %54’nü ormanların oluşturduğu ilin kıyı ilçelerinde ve adalarda iklim hemen hemen aynı olup daha çok Akdeniz iklimine paralellik göstermekle birlikte, yılın büyük bölümünde rüzgârlı günler yaşanır.


Etiketler

 • koyun evi köyü
 • sokak ağzı
 • sokakağzı
 • assos motel
 • çanakkale motel
 • ayvacık motel
 • ayvacık konaklama
 • çanakkale konaklama
 • ayvacık hotels
 • assos hotels
 • assos otel
 • ayvacık otel